Czym dotąd był Phoenix?
Phoenix narodził się w 2004 roku jako „Wortal fantastyczny”. „Wortal” to bardziej ekstrawaganckie określenie na „portal tematyczny”. W wypadku PHX tematyką jest oczywiście fantastyka, a konkretniej – gry komputerowe utrzymane w konwencji fantasy i science-fiction.Uznaliśmy że najlepszym środkiem do tego, byśmy stali się najlepszym merytorycznie miejscem o tej tematyce w Polsce, będzie integracja wielu już istniejących, najlepszych serwisów tematycznych, z których każdy specjalizuje się w jednej, konkretnej dziedzinie – grze lub serii gier. Tę koncepcję wdrożyliśmy następnie w życie. Do 2007 roku zakończyła się pierwsza faza „rekrutacji” serwisów – dzięki niej traktowaliśmy o większości największych tytułów fantastycznych na rynku (+ paru nieco bardziej niszowych).
Były to:
- Arcanum (i inne gry Troiki),
- Diablo,
- Disciples,
- The Elder Scrolls,
- Fallout,
- Gothic,
- Icewind Dale,
- Neverwinter Nights,
- Planescape:
- Torment
- gry Roguelike (głównie ADOM)
- Wiedźmin.
Poza tym hobbystycznym/merytorycznym wymiarem, Phoenix od początku pomyślany był również jako przedsięwzięcie biznesowe. Chcieliśmy, by Wortal zarabiał na swoje utrzymanie i rozwój, a także mógł dawać redaktorom satysfakcję finansową. Stąd w ostatnim okresie działania na niektórych stronach wyświetlaliśmy reklamy. Po obiecujących początkach okazało się, że realizacja celów komercyjnych nie spełniła oczekiwań, w dużej mierze ze względu na specyfikę rynku.
W ostatnich latach podjęliśmy działania mające na celu zmianę naszej struktury, by działać skuteczniej, ale nie przyniosły one zakładanych rezultatów. W konsekwencji podjęliśmy decyzję o przeformatowaniu Wortalu i została ona wdrożona w sierpniu 2013. Dzięki temu bardzo istotnie ograniczyliśmy koszty generowane przez cały projekt i stworzyliśmy przestrzeń do przemyślenia koncepcji Wortalu na spokojnie jeszcze raz.
Z punktu widzenia użytkownika oznacza to dalsze publikowanie w sieci serwisów Diablo, Disciples, Gothic, Roguelike i Planescape oraz zarchiwizowanie pozostałych. Zarchiwizowane serwisy są niedostępne dla odwiedzających, ale ich treść czeka na reaktywację, która nastąpi w momencie powrotu do pełnej wersji wortalu PHX.
Data powrotu zależy od wielu, częściowo niezależnych czynników. Zachęcamy Was jednak do odwiedzania tych serwisów, które pozostały aktywne, no i do zaglądania co jakiś czas na phx.pl, bo mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli poinformować Was tam o starcie projektu PHX 2.0. Nasłuchujcie szumu skrzydeł odrodzonego Feniksa.